Epoksi Astar

15.04.2020
305
Epoksi Astar

Epoksi Astar ve Özellikleri

Epoksi astar boyaların kimyasal özelliklerini incelediğimizde uygulandığı alana hızlı bir şekilde yayılarak boyanın yapışmasını kolaylaştıran antikorozif çinko fosfat pigment içerdiğini görüyoruz. Bu madde sayesinde demir çelik türünden ağır sanayi makine ve teçhizatlarını boyamak daha kolay bir biçimde halledilir. Mat görüntüsü ve gri beyaz rengi sayesinde hangi renk olursa olsun altında sırıtmaz.

Epoksi astar boya temini ve uygulaması esnasında aşağıdaki kriterlere dikkat etmeniz önemlidir;

Epoksi astar boya malzemesi endüstriyel bir ürün olduğu için güneş görmeyen kuru ve temiz bir alanda muhafaza edilmesi gerekir. Kullanım sonrası kutu ağzını kapatılıp, aşırı ısıdan ve dondurucu soğuktan uzak bir ortamda bir yıl kadar saklayabilirsiniz.

Epoksi astarı saklamak için kimyasal ürünleri muhafaza ettiğiniz depo ve ya dolapları kullanmanız yerinde bir tercih olur.

Boyayı oluşturan maddeler doğrudan ya da yanıcı maddelerle temas etmesi halinde tehlike oluşturacağından bebek ve çocukların erişemeyecekleri yerlerde saklanmalıdır.

Ateş, sıvı ve rutubet gibi alanlardan uzak tutulması olası kazaların önüne geçilmesi bakımından önemlidir.

Çıplak elle temas etmeden eldiven kullanılması ve uygulama esnasında işe uygun iş elbisesi giyilmesi sizi ve çevrenizi korur.

Mümkün olduğunca vücuttan uzak tutulması, göz ve ağız gibi organlara bulaşmasına karşı tedbirli olunması güvenlik açısından önemlidir.

Epoksi astar boya seçimi yapılırken ürünlerin gerekli kalite kontrol testlerinden geçmiş olmasına dikkat edin.

Epoksi astar ve benzeri ürünlerin ilgili yerlerden uygunluk belgesi almış ve piyasaya sürülmesinde herhangi bir sakınca görülmeyen özellikte olması önemlidir.

Garanti kapsamında olmayan, kutusu açık, gereken akışkanlığa ve matlığa sahip olmayan ürünler kesinlikle değiştirilmeli ya da iade edilmelidir.

Kutu üzerinde tavsiye edilen uygulama ve saklama şekillerine dikkat edilmelidir. Yani ortam sıcaklığı, varsa boyaya ilave edilecek malzemelerin ölçüsü gibi.

Epoksi astar uygulamasında istenilen sonuçların elde edilebilmesi için boyanın sürüleceği yüzeyin düz, kuru, kir, leke ve yağlardan arındırılmış olmasına dikkat edilmelidir.

Epoksi astar uygulamasında boya katları çift atılmalı, birinci kat tamamlandıktan sonra yaklaşık 50 dakika kadar beklendikten sonra, ikinci kata geçilmelidir.

Boya uygulamasını kolaylaştıran fırça ve mala gibi ekipmanlar işlem sonrasında temizlenerek bir sonraki uygulama için boyalarla beraber uygun bir yerde saklanmalıdır.

Epoksi Astar Boya Kullanım Alanları

Endüstriyel çelik, metal, ahşap ve alüminyum yüzeylerin yıpratıcı etkilerinden ana malzemeyi korumak,

Deniz suyu, atmosferik etkiler, güneş ışınlarının soldurucu etkileri, soğuk hava koşullarına bağlı gelişen genleşme etkilerine karşı koruyucu bir zırh oluşturmak,

Organize sanayi bölgeleri ve fabrika üretim alanlarında inşaat grubu, endüstriyel grup, mobilya teknolojileri ve yalıtım sistemlerinin imalatı sonrası astar boyama işlerinde kullanılır.

Hem üretim sektöründe hem de endüstriyel sanayide geniş bir kullanım alanına sahip olduğu için boya firması tercih edilirken bu konuda tecrübeli firmaların ürünleri tercih edilmelidir. Yukarıda belirtilen özelliklerle beraber müşteri beklentilerini her yönüyle karşılayan ve satış sonrasında da sizlere rehberlik edecek üretim hizmetlerini tercih etmelisiniz.

 

 

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Hemen Arayın