Epoksi Nasıl Uygulanır

14.04.2020
465
Epoksi Nasıl Uygulanır

Epoksi Nasıl Uygulanır?

Son zamanların gelişen kaplama malzemesi epoksi, dayanıklılık ve uzun ömürlü olmasından dolayı oldukça revaçtadır. Bu kaplamanın özellikleri ve “Epoksi nasıl uygulanır?” sorusunun cevabını bu yazımızda vereceğiz.

Epoksi Nedir?

Epoksi, fiberglass katkılı bir polimer alaşımlamadır. Çok kuvvetli bir yapıştırıcı etkisi olduğundan zeminle bütünleşir. Epoksi çok çeşitli malzemelerle birlikte kullanılabilir. Yüzeyde ihtiyaç duyulan mukavemet özelliklerine ve yalıtım özelliklerine göre iki bileşenli sistemler kullanarak uygulanabilmektedir.

Epoksi, zemin kaplama malzemesi olarak kullanıldığı gibi duvarlarda da kaplama malzemesi olarak kullanılmaktadır. Kolay temizlenme ve toz tutmama özelliğinden dolayı sıklıkla tercih edilir. Birçok leke, yağ ve yapıştırıcıya karşı dayanıklıdır. Ek yeri olmadığından bakteri ve kir birikmesi olmaz.

Geniş bir renk yelpazesi olduğundan aynı zamanda dekoratif bir malzemedir. Epoksi fiyatları diğer zemin kaplamaları ile kıyaslandığında ilk maliyet olarak yüksek olsa da uzun ömürlü olmasından dolayı ekonomiktir.

Epoksi Nasıl Uygulanır?

Epoksi nasıl uygulanır? Sorusunun cevabından önce uygulama aşamaları hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Epoksi malzemeleri kimyasal reaksiyonlar ile birleştiğinden profesyonel bir ekip çalışması gerektirmektedir. Zemin özellikleri ve ölçüleri belirlenir. Epoksi uygulamadan önce zeminin hazır olması önemlidir. Zemin hazırlığının yapılması epoksi uygulamasının zemine tutunması ve mukavemetinin tam olması için önemli bir aşamadır.

Zemin Hazırlığı

Zeminin, öncesinde üzerinde olan halıfleks, parke ve seramik gibi kaplama uygulamaları varsa bunlardan mutlaka temizlenmelidir. Bu uygulamalardan arındırılan zemin, beton temizleme solüsyonu ve sert fırça ile güzelce temizlenir. Sonrasında ise zemin basınçlı su ve sert fırça ile köpürmeyene kadar yıkanır. Epoksi uygulamalarında zemin hazırlığı önemlidir.

Zemin ve duvarın birleştiği yerlerde açıklık varsa kapatılır. Zeminin hazır olup olmadığını anlamak için nem ölçen aletler ile ölçüm yapılır. Ustaların bu konu ile ilgili pratik beton kuruluk testi de vardır. Bu test için beton üzerine az bir miktar su dökülür. Eğer beton zemin suyu emiyorsa epoksi uygulamaya hazır kurulukta demektir. Beton suyu emmiyorsa uygulamaya başlamadan önce, biraz daha beklemek gerekmektedir.

 Astar Uygulaması

Epoksi için asıl uygulamadan önce ilk kat astar uygulaması yapılır. İlk kat astarı epoksi için daha kuvvetli ve sert bir zemine uygulanmasını sağlar. Epoksi zemin kaplama için zemin ne kadar sert olursa dayanıklılık oranı da o oranda artar.

Bu kata için duvar ve zeminin birleştiği yerden başlamak önemlidir. Duvar diplerine fırça ile sürülmesi önemlidir. Zemine ise mala veya rulo ile uygulama yapılır.

Arakat Uygulaması

Astar 8 saat boyunca kurumaya bırakılır. İlk kat astar uygulaması 8 saat boyunca kuruduktan sonra arakat uygulaması yapılabilir. Mümkünse açık havada önerilen miktarda ürünler yavaşça karıştırılmalıdır. Eğer açık havada yapılamıyorsa koruyucu gözlük ve maske takılması güvenli olacaktır.

Ara kat malzemesi hazırlandıktan sonra yine duvar diplerine fırça yardımıyla sürülür. Yerlere yayılarak kısa tüylü rulo ile uygulanır. Ara kat henüz kurumadan dekoratif olan malzemeler zemine yerleştirilir. Ara kat uygulamasının tam anlamıyla kurumasına müsaade edilmesi ve en az 24 saat beklenmesi gereklidir.

Son Kat Epoksi Uygulanması

Arakat tam olarak kuruduktan sonra yani en azından 24 saat geçtikten sonra nihayet son kat epoksi uygulanabilir. Dekoratif malzemelerden yapışmayanları elektrikli süpürge ile temizlenir.

Zemin için düşünülen bir renk uygulaması varsa bu aşamada yapılacaktır. Son kat epoksi uygulamasında epoksi reçinesi, epoksi sertleştiricisi ve epoksi pastası birleşimi kullanılır. Bu malzemeler uygulama alanının büyüklüğüne göre hesaplanarak karıştırılır. En sonda da renk uygulaması yapılacaksa renk eklenir.

Duvar diplerine rulo ulaşmadığından fırça ile sürülür. Zeminin geri kalan kısmına rulo ile uygulama yapılır. Son kat epoksi uygulamasının kuruma süresi ortama göre değişiklik göstermektedir. Ancak garanti olması açısından 48 saatten önce zemin üzerinde hareket olmamalıdır.

Epoksi nasıl uygulanır sorusunun cevabını merak eden ziyaretçilerimiz için hazırladığımız bu yazımız sayesinde aklınızdaki sorular umarım cevaplanmıştır.

 

 

 

 

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Hemen Arayın