Multilayer Epoksi

13.04.2020
271
Multilayer Epoksi

Multilayer Epoksi Zemin Kaplama

Multilayer epoksi zemin kaplama, ağır yüklere karşı dayanıklı olması gereken zeminlerde kullanılan kaymaz özellikli bir zemin kaplama çeşididir. Portakal kabuğu görünümünde olup çok katmanlı bir uygulama gerektirir. Uygulaması hem çok katmanlı olması hem de her aşamada diğer epoksi uygulamalarına göre bekleme sürelerinin daha fazla olması nedeniyle daha uzun sürmektedir.

Üretim yapılan alanlarda rahatlıkla uygulanmaktadır. Multilayer epoksi zemin kaplama fiyatları, haliyle diğerlerine göre biraz daha yüksek olmaktadır. Fokrlift ve palet transferi yapan iş makinaları üzerinde rahatça hareket edebilmektedir.

Diğer epoksi uygulamaları gibi kolay temizlenebilir, su geçirmez özelliklere sahiptir. Kimyasal maddelere ve darbelere karşı dayanıklı bir zemin uygulamasıdır. Fabrikalarda zemin kaplama malzemesi olarak kullanılır.

Multilayer epoksi zemin kaplama yapılmadan önce, uygulama kolaylığı açısından zemin pürüzsüz hale getirilmelidir. Yeni yapılan fabrikalarda kullanıldığı gibi daha eski yapıların zeminlerine de uygulanabilir. Zemin pürüzsüz hale getirildikten sonra süpürülür ve ilk astar uygulaması yapılır. Astar kuruduktan sonra diğer katlar da sırayla yapılır. Her kat yapılmadan önce bir önceki katın kuruma süresi beklenmelidir. Zemin mümkünse tek bir seferde yapılmalıdır. Parça parça yapılan multilayer epoksi zemin uygulamalarında milimetreden küçük de olsa yükseklik farkı olabilmektedir. Bu epoksi uygulamalarında pek istenen bir durum değildir.

Multilayer Epoksi Zemin kaplama Özellikleri

  • Dayanıklıdır. Bu nedenle fabrika zeminleri, hastane zeminleri, okullar gibi alanlarda zemin kaplama malzemesi olarak tercih edilmektedir
  • Diğer epoksi uygulamalarına göre daha kalın bir uygulamadır.
  • Grenli ve portakal kabuğu gibi isimlerle de anılmaktadır.
  • İsteğe göre tam pürüzlü ve ya yarı pürüzlü olarak uygulanabilme özelliğine sahiptir.
  • Kolay temizlenme ve toz tutmama gibi özellikleri vardır.
  • Palet transferi yapan iş makinaları üzerinde rahatlıkla manevra yapabilir.
  • Uygulaması kolaydır. Ancak uzman ekiple yapılması tavsiye edilir.
  • Bakımı ve tamiri oldukça kolay ve ekonomiktir.
  • Eğer zemin hazırlığı iyi yapıldıysa uygulamanın zemine yapışmama gibi bir durumu olmaz.
  • Zeminin kullanım özelliğine ve yapısına bakılarak uygulandığından 2 ile 5 mm arasında değişen kalınlıklarda olabilir.

Darbelere karşı dayanımı diğer epoksi zemin uygulamalarına göre daha yüksek olduğundan endüstride çok tercih edilmektedir. Multilayer epoksi zemin kaplama malzemeleri, özellikle sanayi için imalat yapan fabrikalar için geliştirilmiş özel bir yer kaplama malzemesidir.

 

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Hemen Arayın