pvc zemin kaplama

15.04.2020
508
pvc zemin kaplama

PVC Zemin Kaplama

PVC zemin kaplama uygulamaları zemin kaplama sistemleri içinde en kolay uygulanan ve en yaygın olarak kullanılanlarından biridir. Diğer zemin uygulamalarına göre daha kısa sürede uygulanır olmasından dolayı zaman sınırlı tadilatlarda sıklıkla kullanılır. Pek çok renk ve desen seçeneği Folmasından dolayı da dekoratiftir.

Kolay temizlenmesi, leke tutmaması ve antibakteriyal olması nedeniyle hijyenik bir malzemedir. Bu nedenle okullar, mutfaklar, laboratuvarlar ve hastanelerde çok tercih edilmektedir.

Kalınlık konusunda da zemin üzerinde oluşacak trafik göz önüne alınarak karar verilir. Ama müşterinin isteğine göre daha kalın bir zemin kullanımında sakınca yoktur. Ama olması gerekenden daha ince bir zemin kullanımı PVC zeminin zamanla olması gerekenden çok daha fazla yıpranmasına ve aşınmasına neden olabilir. İstenen verimden daha düşük bir performans alınır.

PVC Zemin Kaplama Çeşitleri

PVC zemin kaplama çeşitleri uygulama yapılacak olan alanın mahiyetine bağlı olarak değişiklik gösterdiğinden her sektöre hitap edecek kadar geniş bir yelpazededir.

Fabrika zeminlerinde kullanılacak olan PVC çeşidi ile evde kullanılacak olan PVC çeşidi birbirinden çok farklı özelliklere sahip olabilir. Temelde her ne kadar aynı bazlı ürün olsalar da fabrikada maruz kalacağı yük ve trafik ile evdeki yük ve trafik yoğunluğu aynı olmayacaktır.

Hastaneler ve laboratuvarlar gibi sağlık bilgisi koşullarına çok dikkat edilmesi gereken yerlerde öne çıkan özellik ise daha farklıdır. Tamamen PVC malzemeden üretilen zemin kaplamaları su geçirmez, leke tutmaz ve anti bakteriyeldir. En önemli özelliklerinden biri de yanmaya karşı dayanıklı bir malzemedir. Yani PVC yanmaz özellikte bir yer döşemesidir.

Homojen PVC Zemin Kaplama

Homojen PVC zemin kaplama için ön planda olan dayanıklılıktır. Bu ürün yapısı tek kat üzerine hem iç hem dış desen aynıdır. Genel olarak AVM, hastane, spor salonu, okul ve mağaza zeminlerinde tercih edilir.

Akustik PVC Zemin Kaplama

Akustik PVC zemin kaplama, gürültü azaltmaya yardımcı olmasından dolayı hastaneler, sinema salonlar, düğün salonları, gece kulüpleri ve ofisler vb. alanlardır. Sadece ses emme özelliği değil aynı zamanda sesin yankılanmasına da engel olmaktadır.

Heterojen PVC Kaplama

Ev, ofis, ortak çalışma zeminleri gibi tüm iç mekânlarda kullanılır. İstenilen desende seçilebilmektedir.  Desen ve renk seçeneği olarak çok fazla çeşit olduğundan dekoratif amaçlı olarak da kullanılabilir.

Kondaktif PVC Zemin Kaplama

Kondaktif PVC zemin kaplama, güçlendirilmiş ve dirençli bir zemin kaplama malzemesidir. Özellikle yaya trafiğinin çok yoğun olduğu hastane, okul, fabrika zeminleri ve endüstriyel alanların zeminlerinde kullanılır.

PVC Zemin kaplama fiyatları diğer zemin döşemeleri ile kıyaslandığında çok daha ekonomiktir. Uzun vadede fiyat fayda dengesi gözetildiğinde kullanıcı lehine sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

Karo PVC Zemin Kaplama

Karo PVC zemin kaplama uygulama süresi olarak diğer PVC zemin kaplama çeşitleri ile kıyaslandığında  daha uzun olsa da uygulama sonrasında bazı durumlarda daha avantajlıdır. Eğer olur da mukavemet derecesinin üzerinde bir yüke maruz kalırsa deformasyon meydana gelebilir. Bu deformasyonun tamiri için sadece o karonun çıkarılıp yerine yenisinin takılması yeterli olur.

Karo PVC zemin kaplama ofis, ev ve diğer kapalı alanlarda kullanılmaktadır. Kolay temizlenir, kolay uygulanır ve anti bakteriyeldir.

PVC Zemin Kaplama Özellikleri

PVC zemin kaplama diğer zemin kaplamalara göre üstün özelliklere sahip olduğu alanlar vardır.

 • Pas, yağ ve kire karşı dayanıklıdır.
 • Leke tutmaz.
 • Kolay temizlenir.
 • Üretildiği malzemeden ötürü su geçirmezdir.
 • Esnek ve darbe emici özelliktedir. Ama ihtiyaca göre esnek olmayan çeşitleri de vardır.
 • Gürültü emici özelliktedir. Bu nedenle apartmanlarda alt kata gürültü iletimini en aza indirir.
 • Ekonomik ve uzun ömürlüdür.
 • Trafiği yoğun olan yerlerde kullanımı kolaylaştıran basınca karşı dayanıklılık özelliği vardır.
 • Döşenmesi kolaydır ve bakımı da zahmetsizdir. Su ve sabunla silinmesi yeterlidir.
 • Isıya ve ateşe karşı dayanıklı bir malzemedir.
 • Dekoratif bir malzeme olduğundan dolayı kulanım alanları çok çeşitli olabilir.
 • Desen ve renk bakımından neredeyse sınırsız denilebilecek bir ürün yelpazesine sahiptir.

PVC zemin kaplama malzemeleri bu özellikleri nedeniyle kullanım alanını kısıtlamamaktadır. Özellikle yanmazlık, temizleme ve ekonomik olma özellikleri güvenlik amacıyla son zamanlarda daha çok ön plana çıkmasını sağlamıştır.

 

 

 

 

 

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Hemen Arayın