Şeffaf Epoksi

14.04.2020
535
Şeffaf Epoksi

Şeffaf Epoksi

Şeffaf epoksi; iç mekan tasarım ve ev dekorasyonlarında, hediyelik eşya ya da süs eşyası yapımında kullanılan bir çeşit kimyasaldır. Şeffaf yapısı sayesinde kullanım alanları oldukça fazladır.

Epoksi reçineler uygulandıkları yüzeylerde inanılmaz şık görüntüler ortaya çıkarmaktadır. Parlak ve çizilmez yüzeyleri, uzun yıllar ilk gün ki kadar yeni görünmelerini sağlar. Epoksi zeminlerde kullanılan epoksi reçinesi aynı zamanda çok sağlam bir yapıştırıcıdır. Uygulamayı yapacak ustanın işindeki tecrübesi zemin kaplama için oldukça önemlidir. Bunun en önemli sebebi, epoksi zeminlerin günümüzde sıklıkla ev dekorasyonlarında kullanılmasıdır. Ancak şeffaf epoksi zemin kaplama ürünlerini bu denli kıymetli yapan tek özellik bunlar değil elbette. İşte epoksi zemin kaplamaları için belirtilmesi gereken en önemli özellikler ve kullanım alanları:

Şeffaf Epoksi Hangi Alan Zeminlerinde Kullanılır?

Şeffaf epoksi, yapı sektörü için adeta parlayan bir yıldız gibidir. Son dönemlerde özellikle iç mimarların ev dekorasyonlarında da ağırlıklı olarak kullandığı bir zemin kaplama ürünüdür. Ev dekorasyonu için kullanımı ne kadar başarılı ise; aynı şekilde sanayi yapılarında, fabrikalarda, iş yerlerinde, gemi yüzeyleri ve AVM’ lerde de başarıyla kullanılır. Bu alanlarda kullanılmasındaki en önemli özelliği her türlü darbeye karşı dirençli olmasıdır. Bu sebeple ağır sanayi işi yapılan fabrikalarda kullanımı özellikle tavsiye edilir.

Yapı sektöründe zemin kaplama için kullanılan epoksi aynı zamanda masa üzeri kaplama olarak da kullanılmaktadır. Bununla beraber; mutfak dolapları, masa ya da sehpa yapımı, dekoratif ayna ve dekoratif çerçeve yapımı için başarılı şekilde kullanılmaktadır.

Şeffaf Epoksi Genel Özellikleri Nelerdir?

Epoksi reçinesi genel özellikleri itibari ile çok sıkı bir yapıştırıcıdır. Yapışkan olma özelliği sebebi ile aynı zamanda çoğu alanlarda dolgu olarak da kullanılmaktadır. Ancak bu özelliğinden önce sıralanması gereken başlıca özellikleri şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Yoğun darbelere, aşırı güç baskısına ve yoğun trafiğe karşı oldukça dayanıklı bir yapısı vardır.
  • Yüzey temizliği sadece su yardımı ile herhangi bir kimyasal kullanılmadan da kolayca yapılabilmektedir. Kolay temizlenebilmesi sayesinde yüzeye zarar verecek kir ya da lekeler oluşmaz. Bu özelliği ile uzun yıllar yeni görüntüsü ile kullanılabilir.
  • Epoksi reçine sesi absorbe ederek, yoğun trafiği olan alanlarda gürültüyü engeller. Özellikle resmi kurumlarda kullanılması yoğun ses oluşumuna mani olur.
  • Epoksi şeffaf reçine kullanım talebine göre renklendirilerek de kullanılabilir. Bu yönü ile tasarım konusunda sınırsız görsel sunar.
  • Epoksi zemin kaplama çeşitleri ısıya karşı dayanıklıdır. Yangın ve benzeri olaylar karşısında yanıcılık özelliği yoktur. Elektrik iletmez bu yönü ile de sanayi yapılarında başarılı şekilde kullanılan üründür. Çalışanların iş sağlığı ve güvenliğini sağlamak konusunda yer verilen önemli bir detaydır.
  • Asla kaymaz bir yüzey olduğu için her alanda gönül rahatlığı ile kullanılabilir.
  • Ahşap ürünlerde yüzeyde dolgu olarak kullanılmasının yanında masa yüzeyini rahat temizlenebilir temiz bir alan haline getirir.

 

 

Şeffaf Epoksi Neden Tercih Edilir?

Şeffaf epoksi çeşitleri tercih edilirken en çok dikkat çeken özelliği temiz ve parlak bir yüzeye sahip olmasıdır. İnsanlar yaşam alanlarında yüzeyler dahil her alanın ferah olmasını isterler. Bu ferahlığı sağlayacak temiz ve parlak yüzeylerdir. Temizlik ve bakımının kolay olması bu yüzey çeşitlerinde tercih oranını arttırmaktadır.

Epoksi şeffaf zeminlerin bir diğer tercih sebebi de kullanım alanlarındaki genişlik. Neredeyse her alanda kullanıma uygundur. Çünkü; dayanıklıdır, tadilat ve dekorasyon işlerinde modern çizgilere sahiptir. Yeni yaşam alanları oluştururken başarılı şekilde uygulanıldığı takdirde çok uzun yıllar asla masraf çıkarmadan sizler için zeminde şık bir tasarım olarak kalacaktır.

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Hemen Arayın