Solventsiz Epoksi Boya Nelerde Kullanılır

18.04.2020
447
Solventsiz Epoksi Boya Nelerde Kullanılır

Solventsiz Epoksi Boya Nelerde Kullanılır?

Solventsiz epoksi boya, kimyasal olarak zarar görebilecek yüzeylerin korunumu için kullanılan bir boyadır. Kimya sanayileri, petrokimya kompleksleri, atık su arıtma tankları ve arıtma tesisleri gibi alanlarda, metal ve beton yüzeylerin kimyasal veya ortam koşullarından korunması için kullanılmaktadır.

Gıda sanayisi, hastane ve ilaç sanayisi, tekstil ve otomotiv endüstrisi gibi alanlar kişi ve iş yoğunluğundan dolayı zemin tozlanmasının en sık yaşandığı alanlardan biridir. Zemin tozlanmasının engellenmesi için de kullanılan bu boya, uygulanabileceği alanlar açısından zengin bir üründür.

Solventsiz Epoksi Boya Özellikleri Nelerdir?

Solventsiz epoksi boya, bakteri, mantar ve küf gibi kimyasal etkileşimlere karşı dayanıklı bir yapıya sahiptir. Ayrıca uygulanan yüzeylere estetik ve hoş bir görünüm kazandıran bu boya, yıkanabilme özelliğine de sahiptir. Oluşabilecek yangın olaylarına karşı alevlerin yayılımını engelleyici özelliğe sahiptir.

Parlak bir görünüme sahi olması dışında, darbelere ve aşınmalara karşı son derece dayanıklıdır. Ayrıca su, petrol, asit ve solventlere karşı hassas değildir. Kalın katlar halinde uygulanabilmesi ve kimyasallara karşı son derece korunumlu olması dolayısıyla, içme suyu depoları gibi alanlarda kullanılmakta olan bir boya türüdür. Ayrıca sağlık açısından uygun olması dolayısıyla, gıda sanayilerinde de kullanılmaktadır.

Solventsiz Epoksi Boya Uygulama Nasıldır?

Solventsiz epoksi boya uygulama sanıldığı kadar zor bir işlem değildir. Ana malzememin üzerine sertleştirici eklenir ve 2 veya 3 dakika karıştırıldıktan sonra kullanıma hazır olan bu boya, takribi 15 dakika dinlendirildikten sonra uygulanmaya başlanabilir. Kullanacağınız miktarda karışım yapmanız boyanızın ömrü için son derece önemlidir.

Bu sistemlerde karışıma ilave olarak epoksi tiner eklenmez. Boyadan maksimum performans alınabilmesi için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlardan bazıları uygun görülen astarlar üzerine son kat olarak uygulanmasıdır. İkinci kat olarak uygulama kararı alınmış ise uygulamadan önce 12 saat gibi bir süre zarfı kadar beklemede kalınmalıdır.

Seçilen astar bölgesinin temizliği ve kuruluğu boyanın uygulamasının verimliliği için son derece önemlidir. Uygulama yapılacak bölge başlanmadan önce yabancı maddelerden uzaklaştırılmalı ve temizlenerek kuru olacak şekilde bırakılmalıdır. Bu raddeden sonra uygulamaya gönül rahatlığıyla başlanabilir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Hemen Arayın