Zemin Çatlaklarına Epoksi Dolgu

17.04.2020
404
Zemin Çatlaklarına Epoksi Dolgu

 

 

 

Zemin Çatlaklarına Epoksi Dolgu ve Özellikleri

 

Yeni nesil yapı teknolojilerinde zemin yüzeyine uygulanacak malzemelerin desteklenmesi ve dayanıklılığının artırılması için kullanılan epoksi dolgu, aynı zamanla yüzeylerde meydana gelen çatlakların doldurularak yüzeyin eski halini geri kazanmasına yardımcı olur. Gri ve mat renk seçenekleri ile boya tonları ile uyum sağlayarak herhangi bir renk uyumsuzluğuna neden olmaz.

Her yüzeyin özelliği bir değildir. Özellikle dış alanlarda epoksi boya uygulanırken zeminin pürüzsüz ve temiz bir hale getirilmesi uygulamadan kurumaya ve desenin tonlarının bozulmadan istenilen halini kazanmasına kadar, işlemin her aşamada ihtiyaç duyulan epoksi dolgu sayesinde görüntü bozuklukları ve düzeltme masraflarının da önüne geçilmiş olur. Kimyasal açıdan reçine ve kıvamın akışkanlığını artıran maddelerden oluşan epoksi dolgu sadece onarım işlemlerinde değil, epoksi boya uygulamasında da daha kaliteli işçilik çıkarmaya yardımcıdır.

Beton ve çimento gibi sert yapı malzemelerin diğer yapı elamanları ile uygum sağlayabilmesi için kullanılacak epoksi dolgu dış etkiler darbe, ısı, nem ve koku gibi tahrip edici unsurlara karşı koruyucu bir set işlevi de görmektedir.

Zemin ve duvar yüzeylerinde epoksi uygulamanın kullanıldığı her yerde bu dolgu malzemesi kullanılabilir.

Örneğin dış alanlar; açık spor alanları, yürüyüş yolları, parklar, açık otoparklar, stadyum, bina çevresi düzenlemesi, koşu ve müsabaka alanları bunlara örnek gösterilebilir.

Epoksi uygulamanın olduğu iç alanlara baktığımızda spor salonları, bekleme salonları, okul, hastane ve devlet daireleri gibi kamusal alanların oda, koridor ve bekleme bölmeleri, özel tasarım talep eden konut sakinlerinin villa, köşk, özel tasarım daire planlarında sıklıkla bu yapı unsuru kullanılmaktadır.

Epoksi Dolgu Uygulaması Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir

Doğru bir iş için, doğru malzemenin seçilmesi birinci kuraldır. Bu yüzden epoksi dolgu malzemesi alacağınız yerleri iyi seçmeli ve doğru markaları tercih etmelisiniz.Uygulanacak yüzeyin toz, yağ, kir, inşaat kırıntısı gibi materyallerden arındırılması ve kuru olması gerekir.

Uygulama sırasında ortam sıcaklık değerleri de göz önünde bulundurulmalıdır. Yani aşırı sıcak gereğinden fazla incelmeye ve yayılmaya; aşırı soğuk ise genleşme ve ufalanmalara neden olur. Bunların sonucunda da yapısal bozukluklar oluşacağından sıcaklığın 5 derecenin altında ya da 30 derecenin üstünde olmaması tercih edilir.

Epoksi dolgu malzemesi ne kadar kaliteli olursa olsun uygulamada kullanacağınız ekipmanlar işinizi kolaylaştırmıyorsa başarılı bir sonuç elde edemeyebilirsiniz. Bu yüzden rahatça çalışılacak bir karıştırma kabı,  malzemelerin birbirine geçişini ve uygulamayı kolaylaştıracak mala ve girintili alanlara rahat dolum yapabilmeyi kolaylaştıran  enjeksiyon aparatları önemlidir.

Epoksi boya ve malzemeler temin edildikten sonra kutu üzerindeki tarife uymak ve ölçüleri tam tutturmak istediğiniz sonucu elde etmeniz açısından önemlidir.

 

 

 

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Hemen Arayın